How much does it cost?
Clase 10 de 25 • Curso de Inglés para Compras (2020)
Contenido del curso
English for shopping
At the supermarket
- 4

Get to know common shopping items
00:00 min - 5
Practice: Get to Know Common Shopping Items
00:08 min - 6

Yummy! Using adjectives for food
04:34 min - 7
Practice: Using adjectives for food
00:13 min - 8

What are quantifiers for?
10:23 min - 9
Practice: What are quantifiers for?
00:16 min - 10

How much does it cost?
Viendo ahora - 11
Practice: How much does it cost?
00:11 min - 12

Buying at the supermarket
06:50 min - 13
Practice: Buying at the supermarket
00:34 min Quiz de inglés para compras M2
In a clothing store
- 14

Get to know new words for clothes
08:40 min - 15
Practice: Get to know new words for clothes
00:12 min - 16

Adjectives for clothes
03:21 min - 17
Practice: Adjectives for clothes
00:15 min - 18

Learn new words for accessories
03:58 min - 19
Practice: Learn new words for accessories
00:10 min - 20

Buying clothes
04:22 min - 21
Practice: Buying clothes
00:35 min Quiz de inglés para compras M3
At the local market
See you next time!
Ahora que ya aprendiste a utilizar How much ? para preguntar acerca de cantidades de sustantivos incontables. Utilicemos esta estructura para preguntar y responder el precio de cualquier artículo de compra.
Cómo leer y responder precios de artículos
En inglés, los precios están divididos por un punto decimal, donde la parte entera son dólares, pesos, libras o cualquier tipo de moneda.
- $6.00 = six dollars
- $6.50 = six dollars and fifty cents
Practiquemos el uso de precios
Contesta las preguntas según el precio que corresponda.
- How much do the pears cost? ($4.80/kilo)
- How much do the cookies cost? (€1.50 each)
- How much is it in total?
- Pizza = £5.95
- Pasta = £7.45
- Salad = £7.95
Respuestas
- They cost four dollars and eighty cents per kilo.
- They cost one euro and fifty cents each cookie.
- They cost twenty one pounds and thirty five cents.
Ejercicio de precios
Escribe el costo total de la siguiente lista de compras (shopping list). Observa los diferentes cuantificadores para sustantivos contables e incontables ¡Comparte tu trabajo en la sección de aportes!
| Product | Cost |
|---|---|
| 5 Apples | $2.00 |
| 500 gr. Cheese | $2.50 |
| A loaf of bread | $4.99 |
| 800 gr. Chicken | $12.55 |
| 1 bag Shrimp | $10.99 |
| A pack of Sausages | $5.35 |
| Frozen carrots | $1.00 |
| Half a dozen Eggs | $2.99 |
| - | - |
| Total | ?? |
Contribución creada por Andrés Guano (Platzi Contributor).